Baterie prysznicowe nazywane bywają również natryskowymi. Posiadają dokładnie takie same funkcje, co nowoczesne baterie stosowane w wannach oraz umywalkach. 

Zestaw prysznicowy

Baterie prysznicowe to bardzo popularne rozwiązanie w zabudowanych kabinach, gdzie są stałym elementem zestawu. Zazwyczaj stosowane są ścienne oraz podtynkowe baterie prysznicowe. W skład takiego zestawu wchodzą elementy, których dokładny układ zależy od ceny, rodzaju oraz określonego producenta kabiny. Zazwyczaj są to jednouchwytowe lub termostatyczne baterie prysznicowe, słuchawka pozwalająca na ustawienie kilku strumieni wody, uchwyt lub drążek przymocowany do ściany, elastyczny wąż o określonej długości oraz główna natrysku na ruchomym lub stałym przegubie.

Zalety baterii prysznicowych

Nowoczesne baterie prysznicowe posiadają termostat oraz specjalną blokadę, która zabezpiecza użytkownika przed poparzeniem gorącą wodą. Dodatkową zaletą jest obecność ogranicznika przepływu oraz specjalnej głowicy, dzięki której można znacznie zaoszczędzić na pobieraniu wody. Na uwagę zasługuje również zwiększający komfort użytkowania reduktor szumów. Dzięki temu baterie prysznicowe pozwalają na zrelaksowanie się pod strumieniem wody, przy jednoczesnym nie zakłócaniu spokoju domowników oraz sąsiadów. Warto zwrócić także uwagę na specjalną funkcją obecną w systemach natryskowych. Pozwala ona na bardzo praktyczne i precyzyjne różnicowanie rodzaju strumienia wody oraz poziomu jego natężenia. Poszczególne baterie prysznicowe posiadają różne funkcje ułatwiające sterowanie wszystkimi, poszczególnymi elementami znajdującymi się w systemie. Warto przy zakupie pamiętać o tym, że to przede wszystkim od nich zależy późniejszy komfort podczas korzystania z natrysku.

Zastosowanie baterii prysznicowych

Decydując się na zakup baterii prysznicowej, należy dokładnie przyjrzeć się wszystkim dostępnym rozwiązaniom mającym wpływ na ułatwienie przeprowadzenia konserwacji danej armatury. Dotyczy to przede wszystkim usuwania osadu, który dość mocno szpeci powierzchnię wylewek oraz dźwigi, a co gorsza może dokładać się na powierzchni otworów wylotowych. Dlatego należy zwracać uwagę wyłącznie na te rączki natryskowe oraz głowice, które posiadają konstrukcję umożliwiającą pozbycie się osadu wapiennego w sposób łatwy oraz stosunkowo szybki. Najlepszym rozwiązaniem są te baterie prysznicowe, które posiadają możliwość naciśnięcia otworów wylotowych za pomocą palca, co w większości przypadków jest w zupełności wystarczające do ich oczyszczenia.