Nowoczesne budownictwo, zwłaszcza w dziedzinie domów jednorodzinnych, kładzie coraz większy nacisk na szczelność murów i okien, aby w jak największym zakresie ograniczyć przypadkowe utraty ciepła. Takie budownictwo pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy wydawanej corocznie na ogrzewanie pomieszczeń w okresie zimowym. Jednak aby rozwiązania technologiczne stosowane w budownictwie pasywnym miały szansę spełnić swoje założenia, warto pomyśleć o zamianie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej na wentylację mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła.

Na czym polega wentylacja mechaniczna?

Nadrzędnym założeniem rekuperacji jest odzysk w procesie wentylacji ciepła z powietrza wyprowadzanego z pomieszczeń i przy jego wykorzystaniu ogrzewanie powietrza nawiewanego. Wykorzystywane przy tym jest urządzenie mechaniczne, którym jest rekuperator. Rekuperator składa się z systemu podwójnych wentylatorów, z których jeden odprowadza powietrze, a drugi je zasysa. Dopełnieniem instalacji jest wymiennik ciepła umożliwiający ogrzewanie powietrza wprowadzanego do pomieszczeń. Więcej o wentylacji mechanicznej można przeczytać na stronie: http://nowent.waw.pl/.

Jakie zalety posiada wentylacja mechaniczna?

Jedną z głównych zalet posiadania w domu rekuperatora jest kwestia finansowa. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna oparta o różnicę ciśnień pomiędzy wnętrzem budynku a powietrzem znajdującym się na zewnątrz i system kominowy umożliwia napływ świeżego powietrza wyłącznie poprzez otwarcie okien lub tak zwane luki cieplne. Taki rodzaj wymiany powietrza generuje duże straty cieplne, które trzeba uzupełniać nagrzewaniem pomieszczeń. Rekuperacja rozwiązuje ten problem w bardzo prosty sposób. Z wyprowadzanego z pomieszczeń powietrza specjalny system mechaniczny odzyskuje część ciepła, które następnie wykorzystywane jest do ogrzewania powietrza zasysanego z zewnątrz. Rozwiązanie takie umożliwia obniżenie kosztów ogrzewania mieszkania nawet o kilkadziesiąt procent. Kolejną bardzo ważną kwestią jest czystość pozyskiwanego powietrza. Przy wentylacji opartej o otwierania okien, do pomieszczeń dostaje się powietrze wraz z szeregiem zanieczyszczeń. Rekuperacja umożliwia filtrowanie powietrza, dzięki czemu usuwane są z niego zanieczyszczenia takie jak dym czy pyłki (jest to bardzo ważne zwłaszcza dla alergików).