Przemalowanie drzwi drewnianych zewnętrznych to doskonały sposób na ożywienie pokoju. Malowanie drzwi to stosunkowo prosta praca, którą mogą wykonać nawet niedoświadczeni majsterkowicze. Te wskazówki pomogą Ci osiągnąć wspaniałe, profesjonalne wykończenie.

Narzędzia Potrzebne

Będziesz potrzebował następujących materiałów:

 • Drobny papier ścierny
 • Gruboziarnisty papier ścierny
 • Ściereczka czyszcząca
 • Wałki do malowania (małe i duże)
 • Pędzle do farb (w różnych rozmiarach)
 • Rozcieńczalnik do farb
 • Pojemnik na farby
 • Środek gruntujący
 • Farba

Instrukcja krok po kroku

 1. Zacznij od zaklejenia taśmą maskującą miejsc, których nie chcesz malować (takich jak klamka drzwi lub szklane panele).
 2. Zdjąć drzwi z zawiasów i położyć je płasko na stole.
 3. Sprawdzić, czy drzwi są wolne od zadrapań i uszkodzeń.
 4. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzone miejsca, wypełnij je szpachlą, pozwól jej wyschnąć, a następnie zeszlifuj miejsce przed rozpoczęciem malowania.
  W zależności od malowanej powierzchni może być konieczne naniesienie podkładu.
 5. W razie potrzeby nanieść warstwę podkładu i pozostawić do wyschnięcia.
  Nanieść warstwę wierzchnią, używając dużej ilości farby, równomiernie ją rozprowadzając.
 6. Użyj wałków do malowania większych fragmentów, a pędzlem do malowania niewielkich powierzchni.
 7. Między naniesieniem następnej warstwy pozostawić do wyschnięcia.
 8. Po wyschnięciu drugiej warstwy odwrócić drzwi i powtórzyć ten sam proces po drugiej stronie.

Porady dotyczące malowania.

W zależności od rodzaju używanej farby, na drzwiach wewnętrznych można zaoszczędzić stosując tylko jedną warstwę farby.

Drzwi zewnętrzne drewniane wymagają jednak prawdopodobnie więcej niż jednego pokrycia.

Należy pamiętać, że niektóre rodzaje farb nie mieszają się dobrze – na przykład, nie jest dobrym pomysłem, aby spróbować nałożyć warstwę wodorozcieńczalnej farby na farbę olejną. Zamiast tego należy zeszlifować istniejącą farbę i ponownie zagruntować drzwi przed ponownym ich pomalowaniem.
Zawsze staraj się malować zgodnie z kierunkiem włókien drewna (nigdy w poprzek włókien), aby uzyskać gładkie i równomierne, profesjonalnie wyglądające wykończenie.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas malowania drzwi zewnętrznych. Przed malowaniem zdjąć elementy wyposażenia, takie jak skrzynka na listy, i za pomocą taśmy maskującej zakleić obszar, w którym szyby szklane stykają się z częścią drewnianą.
Przygotuj drzwi papierem ściernym i upewnij się, że naniesiony został podkład i odpowiednia warstwa podkładu. Nie wszystkie farby nadają się do stosowania na zewnątrz pomieszczeń, dlatego należy to sprawdzić przed rozpoczęciem pracy. Należy pamiętać, że drzwi zewnętrzne drewniane będą narażone na działanie wiatru, deszczu i promieni słonecznych, dlatego wybrana farba musi być wystarczająco trwała, aby je przed tym chronić. W celu zapewnienia odpowiedniej ochrony może być konieczne nakładanie wielu warstw. Upewnij się, że pokrywasz całą powierzchnię (łącznie ze spodem i krawędziami drzwi) tak, aby drewno było zabezpieczone przed szkodliwym działaniem wody.