Każda produkcja wykonana w drukarni (praca dyplomowa, broszura informacyjna czy jakakolwiek inna publikacja) wymaga fachowej obróbki introligatorskiej. Nowoczesna introligatornia wyposażona w zaawansowane technologicznie sprzęty umożliwia wykończenie druków i pełną realizację zamówienia złożonego przez klienta w jednym miejscu.

Prace wykonywane w introligatorni

Do podstawowych prac wykonywanych w introligatorni należą:

  • krojenie,
  • falcowanie,
  • bigowanie,

Są to jedne z najprostszych metod wykańczania druku. Obecnie stanowią one głównie procesy pomocnicze w tworzeniu opraw, niejednokrotnie bardzo skomplikowanych, takich jak twarde oprawy zeszytowe, klejone lub zszywane nićmi, oprawa twarda lub oprawy spiralne. Wiele introligatorni oferuje klientom także dziurkowanie czy listwowanie oraz szereg innych usług.

Zakres obowiązków introligatora

Introligator to osoba odpowiedzialna za oprawę gotowych wydruków – na przykład pracy magisterskiej czy licencjackiej, broszur reklamowych i informacyjnych i tym podobnych materiałów. Profesjonaliści w zakresie introligatorstwa zajmują się także bardziej wyszukanymi materiałami; często są to publikacje historyczne lub zabytkowe książki. W podstawowy zakres obowiązków introligatora wchodzi:

  • obsługa sprzętu introligatorskiego do obróbki wkładów i arkuszy,
  • obsługa sprzętu introligatorskiego wykonującego okładki,
  • kontrola linii potokowych używanych w poligrafii,
  • prace galanteryjne,
  • prace artystyczne,
  • ręczne prace introligatorskie.

Rodzaje introligatorów

Introligatorzy dzielą się na tak zwanych introligatorów galanteryjnych i poligraficznych, pełny opis na stronie http://introligator.biz/. Pierwsza grupa specjalizuje się w produkcji ozdobnych i niezwykle estetycznych pudełek, etui i swoistych „futerałów” na różnego typu wydruki i publikacje. Drugą natomiast stanowią przede wszystkim pracownicy dużych zakładów poligraficznych. Do ich zadań należy łączenie, usztywnianie i oprawa publikacji.

Kto może zostać introligatorem

Introligatorem może zostać osoba, która ukończyła szkołę zawodową lub technikum poligraficzne, odbyła praktyki zawodowe oraz zadała egzamin (zarówno pisemny, jak i praktyczny) potwierdzający kwalifikacje. Istnieje również możliwość odbycia kursu zawodowego z zakresu poligrafii. Niejednokrotnie jednak introligatornie zatrudniają pracowników nieposiadających doświadczenia zawodowego oraz odpowiedniej wiedzy, a wszelkie szkolenia wykonują we własnym zakresie na terenie zakładu. Osoba kandydująca na stanowisko introligatora powinna mieć na uwadze, iż w tym fachu przede wszystkim potrzebne są zdolności manualne, jak również umiejętność obsługi sprzętów i maszyn wykorzystywanych do produkcji w zakładach poligraficznych. Nowoczesne introligatornie wymagają od swoich pracowników także umiejętności obsługi komputera i specjalistycznych programów graficznych, ponieważ wydruki często wymagają obróbki komputerowej.

Perspektywa zatrudnienia

Początkujący introligator może śmiało szukać zatrudnienia w zakładach poligraficznych oraz samodzielnych wydawnictwach, które na własną rękę wykonują różnego rodzaju publikacje. Osoby posiadające duże doświadczenie w zawodzie mają szansę na pracę w firmach zajmujących się oprawami wartościowych publikacji historycznych i tym podobnych wymagających wydruków. Oczywiście istnieje również możliwość rozwinięcia własnego zakładu poligraficznego.