Odwołane lub opóźnione loty mogą spowodować utknięcie na lotnisku lub spóźnienie w podróży. Możesz jednak mieć prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Więc w jaki sposób wnosi Pan/Pani roszczenie o opóźnienie lotu i ile odszkodowania za opóźnione loty może Pan/Pani otrzymać? Mamy tutaj wszystkie odpowiedzi.

Kiedy przysługuje mi odszkodowanie za opóźnienie w locie?

Podróżując z UE, mają Państwo prawo do odszkodowania za odwołane loty lub opóźnienia przekraczające trzy godziny. Dotyczy to również lotów z kraju nienależącego do UE z europejskimi liniami lotniczymi do kraju UE. Obecnie podlega prawu UE (rozporządzenie UE nr 261/2004), co oznacza, że po zakończeniu procesu Brexit w 2019 r. może on ulec zmianie. Więcej informacji na temat wpływu Brexit na podróże po UE można znaleźć w naszym przewodniku po tym, co wiemy do tej pory. W przypadku lotów do i z krajów spoza UE lub lotów powrotnych z liniami lotniczymi spoza UE do UE, wszelkie roszczenia dotyczące opóźnień w lotach będą podlegać warunkom linii lotniczej, dlatego należy się z nimi bezpośrednio skontaktować.

Do jakiego odszkodowania jestem uprawniony?

W przypadku wszystkich opóźnień trwających ponad dwie godziny przewoźnik lotniczy musi zapewnić bezpłatne wyżywienie i napoje, koszt rozmów telefonicznych i wiadomości e-mail oraz zakwaterowanie, jeśli opóźnienie oznacza, że utknęli Państwo w nocy. Płaci się tylko za „rozsądne” wydatki, więc niestety nie dostaniesz żadnych darmowych piw ani wymarzonych kolacji. Może się jednak pojawić hamburger. Poniższa tabela zawiera szczegółowe informacje na temat jak złożyć wniosek o odszkodowanie za odwołany lot.

Jakie są wyjątki?

Odszkodowanie za opóźnienie lotu otrzymasz tylko wtedy, gdy jest to wina linii lotniczej, więc jeśli Twój lot jest uziemiony burzą lub strajkiem, kiedy masz zamiar odbyć podróż, nie będziesz uprawniony do roszczenia o opóźnienie lotu, nawet jeśli opóźnienie jest większe niż pięć godzin. Nie ma jednak obowiązku odbycia lotu opóźnionego o ponad pięć godzin, bez względu na przyczynę. Jeśli nie zdecydujesz się na lot, nadal masz prawo do pełnego zwrotu kosztów, jedzenia i picia, zakwaterowania i połączeń telefonicznych lub e-maili. Należy również sprawdzić, czy opóźnienia lub odwołania lotów są objęte ubezpieczeniem podróżnym, ponieważ w ten sposób można ubiegać się o odszkodowanie.

Jak długo mam prawo ubiegać się o odszkodowanie?

Dobrym pomysłem jest jak najszybsze złożenie wniosku o odszkodowanie za opóźnienie lotu, ale zgodnie z prawem można ubiegać się o zaległe opóźnienia. Roszczenia mogą zostać odrzucone, jeśli są zaległe przez okres dłuższy niż sześć lat, ponieważ jest to termin przedawnienia, jeśli roszczenie zostanie skierowane do sądu.

Jak dochodzić odszkodowania?

Najlepszym sposobem ubiegania się o odszkodowanie od linii lotniczych jest natychmiastowe uruchomienie takiej usługi na lotnisku, zwłaszcza jeśli potrzebny jest lot zastępczy lub gdy podróż opóźnia się z dnia na dzień. Jeśli nie możesz zmusić linii lotniczej do zapłaty od razu, zachowaj wszystkie paragony, aby móc zgłosić roszczenie po powrocie. Aby zgłosić formalne roszczenie, należy skontaktować się z działem obsługi klienta linii lotniczej telefonicznie lub pisemnie, podając wszystkie numery referencyjne, kody/czasy lotów i szczegóły dotyczące tego, co się wydarzyło. Jeśli potrzebujesz pomocy przy sporządzaniu wniosku, posiadamy dobrą stronę z poradami na temat opóźnionego odszkodowania za lot, w tym darmowe narzędzie do składania wniosków online. Jeśli nie otrzymasz odszkodowania, do którego jesteś uprawniony lub uważasz, że linia lotnicza nie jest pomocna, możesz złożyć wniosek o opóźnienie lotu, kontaktując się z Urzędem Lotnictwa Cywilnego.

Czy mogę ubiegać się o rezerwację na lot codeshare?

Lot codeshare to umowa pomiędzy dwiema lub więcej liniami lotniczymi korzystającymi z tego samego lotu, co oznacza, że można zarezerwować miejsce za pośrednictwem jednej linii lotniczej i faktycznie latać z inną linią lotniczą. W takim przypadku mają Państwo nadal prawo do odszkodowania za opóźnione loty, jeżeli linia lotnicza, która wykonywała lot, jest przewoźnikiem z UE lub odlatuje z lotniska w UE, niezależnie od tego, czy linia lotnicza, w której dokonano rezerwacji, ma siedzibę w UE. Jeśli obsługująca linia lotnicza jest przewoźnikiem spoza UE i odlatuje z kraju nienależącego do UE, oznacza to, że nie otrzymasz standardowego odszkodowania zgodnie z prawem UE.

Co zrobić, jeśli mój lot jest nadkompletnie zarezerwowany?

Do tej pory większość z nas będzie znała niepokojący materiał filmowy pasażera zmuszonego do usunięcia go z nadkompletu na lotnisku. Chociaż na szczęście jest to zdarzenie rzadkie, to jednak jest ono legalne i bardziej powszechne niż sądzisz, że linie lotnicze mogą dokonywać zawyżonych rezerwacji lotów, aby uniemożliwić ludziom pojawienie się na pokładzie samolotu. W tym przypadku wspólną polityką linii lotniczych jest zwracanie się do ochotników o wzięcie kolejnego lotu przy bramce wejściowej do samolotu. Zazwyczaj oferują one bony podróżne lub żywnościowe jako zachętę, jak również późniejszy lot zastępczy. Jeśli jednak nikt nie zgłosi się na ochotnika, linia lotnicza może nieświadomie odmówić przyjęcia na pokład – co w zasadzie oznacza zmuszenie jednego lub więcej pasażerów do odbycia kolejnego lotu. W przypadku odmowy przyjęcia na pokład z powodu nadkompletu rezerwacji, nie ma znaczenia, czy opóźnienie jest mniejsze niż trzy godziny, pasażer jest automatycznie uprawniony do odszkodowania zgodnie z prawem UE. Upewnij się, że otrzymałeś dowód odmowy przyjęcia na pokład, trzymając obie karty pokładowe lub zwracając się do linii lotniczej o pisemne potwierdzenie odmowy. Warto pamiętać, że nie masz prawa do odszkodowania w przypadku rezygnacji z miejsca w samolocie, dlatego zawsze porównaj ofertę linii lotniczych z ofertą, którą otrzymałbyś w ramach odszkodowania. Aby uzyskać więcej informacji na temat tego, co należy zrobić w przypadku nadkompletu rezerwacji lotu, należy skontaktować się z nami.

Co się stanie w przypadku odwołania lotu?

W przypadku całkowitego odwołania lotu pasażer ma prawo ubiegać się o pełny zwrot kosztów lub lot zastępczy, aby móc dolecieć do miejsca docelowego. W zależności od tego, czy lot zastępczy Cię opóźnił, czy masz dalsze loty lub plany podróży, które ucierpiały na skutek opóźnienia, oraz od tego, jak wcześnie lot został odwołany. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak postępować w przypadku odwołania lotu.